úvod o nás Reportáže Cestografie Knihy Napište nám


Čínské kontrasty: Dašu a Hongkong.

    Do poslední krátké reportáže ze své čínské cesty jsem zařadila dvě místa, která jsou navzájem ve velkém kontrastu. Na jedné straně spektra je vesnice Dašu, kam nás zavezli, abychom poznali "tradiční čínský venkov", v ostrém protikladu k tomuto zážitku je návštěva Hongkongu, bohatého moderního giganta na jihu Číny.

Daxu (Dašu)

    Do této zvláštní vesnice
nás za příplatek zavezli z Guilinu. Je to opravdu podivný skanzen - k vidění je zde několik uliček s polorozpadlými dřevěnými domky, místy zdobenými řezbami. V přízemí jsou umístěny všeliké provozovny a obchůdky, jako lékárna, obchod plný všelijakých lahviček s naloženými hady a jinými potvorami, "kadeřnictví" - skutečně v uvozovkách, ale i přímo do ulice otevřená zubní ordinace. Někteří lidé si tu zjevně dělají živnost z toho, že sem občas přijede zájezd vyjukaných cizinců, jiní jsou z toho otrávení a také to patřičně dávají najevo. Většina zdejších je však k cizincům přívětivá, ovšem pouze v případě, že nakoupí, nebo ještě lépe: zaplatí za pouhé vyfotografování.


Ani focení zdejších dětí se neodehrálo bez patřičné odměny.

    Jeden ze zdejších domů byl vysloveně nachystaný na turistické zvědavce a paní domácí nás ochotně všechny provedla. Kompletně nám předvedla dům s vyřezávanými ozdobami a nevynechala ani půdu, kde byly naskládané různé méně potřebné věci - počínaje tradičním papírovým drakem používaným při slavnostech, přes všelijaké nářadí a náčiní - až se nakonec pochlubila pěknou rakví, kterou mají připravenou pro babičku. Babička, která nás po celou dobu prohlídky rovněž doprovázela, se tomu jen smála...


Obecní vývěsní tabule se hodí nejen k vylepování plakátků...

Hongkong

    Území na jihu Číny,
při ústí Perlové řeky do Jihočínského moře, čítající stovky ostrovů a část pevniny, připadlo po 2. opiové válce na 99 let Velké Británii. V roce 1998 byl Hongkong navrácen zpět Číně a dosud zůstává dobře prosperující a zcela odlišnou částí této velmoci. Nejznámějšími oblastmi jsou: ostrovy Hongkong a Lantau, poloostrov Kowloon a "Nová teritoria".


Proslulé jsou hongkongské dvoupatrové tramvaje.

    Krom moderní architektury, velké koncentrace lidí, aut a obchodů a zjevné komerční nadřazenosti ostatní Číně mne toho ale v Hongkongu moc nezaujalo. Možná snad jediné, a to přítomnost ostrůvků přírody, byť vyumělkovaných, v samém srdci oné betonové a skleněné džungle. V tom nejmodernějším centru Hongkongu jsou uprostřed výškových budov umístěny dva parky. Oba jsou volně přístupné a působí jako zjevení uprostřed oněch betonových kolosů. Parky jsou hojně využívány zdejšími obyvateli, a tak jsme se zde měli na co dívat a co fotografovat. Procházely se tu nejen rodinky s dětmi, ale i svatebčané a čerstvě vyznamenaní studenti s černými univerzitními čepičkami v anglickém stylu.
    Taxíkem jsme se vypravili do čtvrti Aberdeen, situované na odlehlé části ostrova. Vedla jsem si totiž svou, že když Jihočínské moře, tak chci vidět typické džunky a sampany. Průvodce, který se mnou měl po celou dobu zájezdu svatou trpělivost, ji ve
 
Ostrůvek poněkud vyumělkované
zeleně v srdci velkoměsta.
finále už ztratil a řekl, že ty uvidíme v Aberdeenu, ale že si tam máme jet sami.


Jedni z četných svatebčanů, kteří onoho odpoledne zavítali do hongkongského parku.

    A tak jsme s tatínkem jeli. Aberdeen je místo odpradávna známé produkcí vonných látek do vykuřovadel. Dodnes zde přetrvává malá komunita rybářů bydlících na svých člunech.


Chudé rybářské loďky pod aberdeenskými mrakodrapy.

    Victoria Peak - tak se jmenuje vrcholek tyčící se nad centrální částí Hongkongu do výšky 373m, který patří k povinným cílům návštěvníků tohoto města. (Taky že jich tu bylo požehnaně!) Nahoru vede zubačka, jejíž sklon je opravdu závratný. Na vrcholu samém je zcela dekadentní několikapatrové komerční centrum, což ovšem dokonale odpovídá duchu tohoto města.
    Zařadili jsme se mezi davy výletníků čekajících na rozlehlé vyhlídkové terase, až se setmí a město se rozzáří. Místo u zábradlí jsme si museli doslova vybojovat, tolik tady bylo lidí. Pohled na osvětlený Hongkong byl zároveň naším rozloučením s Čínou.


Noční Hongkong viděný z vyhlídkové terasy Victoria Peak.