úvod o nás Reportáže Cestografie Knihy Napište nám

Horká novinka – horké Buenos Aires – Horká vana !! :)

březen 2017

   S Jiřím jsme se vypravili do Argentiny. Tančíme tango – vlastně jsme se díky tangu (a zde zdůrazňuji: ARGENTINSKÉMU tangu!) seznámili... Jedenáctidenní pobyt v hlavním městě, kolébce tohoto živelného tance, jsme věnovali dennímu poznávání jihoamerické metropole a večerně/nočnímu tanci. Opravdu systematicky a téměř vědecky jsme mapovali čtvrť po čtvrti a tančírnu po tančírně. Zjistili jsme, že VŠECHNO JE JINAK!!

   Nejenže není tango, jako tango, ale i ty bifteky z pověstných argentinských býků jsou zde skandální, empanád je dobrý tucet druhů, policie se v Buenos Aires ve vypjatých situacích schovává, jízda autobusem se rázem stává stopovací hrou a když vám stará paní začne familiárně tykat a něžně říkat "Chorchíto", musíte být ve střehu! :)

Ovládlo nás nutkavé puzení podělit se o tom všem s ostatními... A tak zveme zvědavce a zájemce na prezentaci fotografií, povídání a tancování do Horké vany v České ulici v Českých Budějovicích ... hezky se nám tam motají ty sedmičky:

27. duben 2017 ... adresa Česká 7 – od sedmi večer :)


   Abych dovysvětlila ten nadpis – "horké" Buenos Aires... V březnu sice začíná na jižní polokouli podzim, ale v době našeho pobytu zde bylo nebývalé vedro (jak nás informoval cestou z letiště místní taxíkář). Buenos Aires v doslovném překladu znamená "dobré větry". Opakovaně jsem si na to vzpomněla, když v parném velkoměstě dlouhými rovnoběžnými ulicemi zadul čerstvý svěží chladný "průvan".

   Užili jsme si ode všeho – Evitou počínaje a folklórním předměstským festivalem konče. A abych nezapomněla na demonstrace! V Buenos Aires se každou chvíli vskutku s chutí a bouřlivě demonstruje a protestuje. Během našeho pobytu jsme zažili pár drobných "protestíků" s několika málo transparenty a jednu velemohutnou generální velkoakci. Ten den jsem zprvu chtěla prchat, následně jsem se osmělila k focení přes sklo kavárny, kde jsme zrovna snídali, dále nastala srdnatá konfrontace s postupujícím průvodem s dýmovnicemi, kdy jsem si připadala jak válečný reportér, a největším adrenalinem bylo proplétání stísněným davem – uzounkou uličkou mezi znepřátelenými (?) masami, kdy jsem poprvé v životě zažila opravdu divný pocit a pochopila, že může nastat situace, kdy jsou lidé v davu umačkáni a ušlapáni.

Klikněte pro zvětšení.       Klikněte pro zvětšení.       Klikněte pro zvětšení.

   Buenos Aires je úžasné město na poznávání – budu muset sebrat rozum do hrsti (nezapomenu Miloše Kopeckého, který v této souvislosti jedné dámě řekl: "to se vám pohodlně vejde"), abych napsala svižnou a nenudící reportáž, která by však vystihla celé široké spektrum zážitků, kterých se nám zde dostalo. A zejména pak cesta s Jiřím – technickým a zvídavým (až bych ho někdy "cet emmerdeur" nejraději přizabila) – měla svá výrazná specifika...
Klikněte pro zvětšení.
Spolu s Jiřím jsme ani tak moc neobdivovali toto...

Klikněte pro zvětšení.
... jako jsme detailně studovali toto :))

   Ale abych mu nekřivdila ... když jsem se vzdala ambice prolézt veškerá v bedekru uváděná turistická highlights, přistoupila na to, že se budeme vyhýbat mondénním ulicím, zklidnila se a přizpůsobila se mírnějšímu rytmu, dostalo se mi odměny v podobě zvláštních zážitků a příběhů...

   Na blešáku jsme se setkali s dámou, jejíž otec dovážel z poválečných Čech skleněné perly a knoflíky, dlouho jsme hovořili se starým pánem, svérázným tanečníkem a malířem, který s nadšením přijal dárek od Jiřího – grafitovou tužku Koh-i-noor – kteroužto značku velmi dobře znal a vždy považoval za tu nejlepší... a jako projev díků nám nakreslil tangoskicu vycházející z našich křestních jmen ...


   Díky mé španělštinoitalštinomasabobštině jsme kupodivu mohli zapřádat hovory i na "odborná" témata v cykloobchodech, kde se Jiří velmi zajímal o zdejší "zásobovací kola – bici de reparto", v hudebninách, kde jsme pronikli do tajů bandoneonů a "konsertín", a také jsme vyždímali maximum informací ze zručných přípravců empanád...

Klikněte pro zvětšení.       Klikněte pro zvětšení.

A TO NYNÍ VŮBEC NEHOVOŘÍM O TOM HLAVNÍM – O TANGU!!!

   Prošmejdili jsme
desítku tančíren, byli na oficiální lekci "classes", sledovali taneční show, já si nakoupila střevíčky, Jiří taneční kalhoty a botky ... ještě o tom napíšu! :)

Takhle se ale tango FAKT NETANČÍ ! :)