úvod o nás Reportáže Cestografie Knihy Napište nám


Francie - naše stará láska.

Pokud jde o Francii, zemi, kterou já osobně považuji za naprosto ideální souznění "západní" kultury a demokracie na straně jedné a ležérního "savoir vivre" na straně druhé, si netroufnu vést příliš zevrubné líčení. Od toho je celá plejáda knih, turistických průvodců, ale i nepřekonatelných cestovních poznámek slavných Čechů Karlem Čapkem počínaje a Miroslavem Horníčkem konče.
    Naše rodina do této země jezdí již několik let na pravidelné prázdninové krátké pobyty, respektive putování.
    Zvykli jsme si raději vynechávat velká města a toulat se po francouzském venkově. Abychom nebyli vázáni na hledání hotýlků či penzionů využíváme při této příležitosti jednou za rok maličký karavan po rodičích. Smeteme z něj vrstvu slepičinců, vyvezeme ze zimního přístřešku
 
ve stodole svých známých, dofoukneme pneumatiky a vzhůru na cestu.
    Většinou se stává, že ani nevíme, kam toho roku pojedeme. Při přejezdu po německé dálnici máme na cestovní plány času dost a naším pravidelným prvním záchytným bodem bývá alsaské městečko Barr.

Francouzi měli - jak vidno - odjakživa smysl pro hravý detail. (Průčelí chrámu v Conques.)
      Francii opravdu milujeme. Nálada v autě výrazně stoupne, když někde u Pforzheimu naladíme radiostanici "France Info" s typickou znělkou, která se - pokud moje paměť sahá - deset let nezměnila. Se stoupající netrpělivostí překodrcáme oněch několik desítek kilometrů dálnice jdoucích po německé straně rovnoběžně s hranicí a do naší oblíbené země vjíždíme po mostě přes Rýn ve Strasbourgu za tónů Marseillaisy, kterou jsme si za tímto účelem speciálně nahráli.
    V Barr nás v kempu uvítá vlídná paní majitelka, která si nás již dobře pamatuje, pochválí, jak pěkně nám rostou děti a my dospělí si navzájem polichotíme, že jsme se za ten rok vůbec nezměnili. Na večeři jdeme
tradičně do hospody na typické alsaské jídlo "choucroute", což je hromada horkého kyselého zelí, na tom několik brambor, dva tři druhy klobásek a kus uzeného. Tak - a tím je ale každoroční tradici učiněno zadost a dále se vydáváme pokaždé do pokud možno jiné oblasti.


Záliba v umísťování zajímavých zvláštností do oblasti každodenního života jim zůstala dodnes. (Ulice v Toulouse.)


    Během oněch několika let jsme takto celkem detailně "probrouzdali" i poněkud turisticky odlehlé kraje. Tím myslím "mezinárodně turisticky odlehlé". Během těchto svých poněkud atypických výletů většinou nepotkáme jediného Čecha a relativně málo turistů z jiných evropských států, zato francouzských výletníků je všude hodně. Francouzi jsou velmi hrdí na svou zemi a během prázdnin se intenzivně věnují turistice, hlavně rodinné. Za tímto účelem mají detailně vypracovanou síť turistických informačních středisek s nepřeberným množstvím propagačních materiálů, tipů na výlety v dané lokalitě, doporučení na různé zajímavosti a služby.
    Možná by stála za zmínku i jiná zajímavá "drobnost". Nevím, jak to chodí v ostatních oblastech života, to jsme neměli možnost posoudit, mohu mluvit jen o tom, s čím jsme se jako turisté setkali, ale velmi nás zaujal a líbil se nám způsob, jakým je ve Francii pečováno o motoristu. Kolem dálnic jsou speciální tabule (jednotně v barvě hnědobílé), které upozorňují na různé zajímavosti nebo pamětihodnosti v okolí.
    Určitě se vám často stalo, že jste projížděli kolem nějaké krajinné dominanty a ptali jste se navzájem: "Co je támhleto za kopec?" nebo "Jak se jmenuje tenhle hrad?" Ve Francii nezůstanete dlouho v nevědomosti. Ještě ani nedokončíte otázku a už se po vaší pravé straně objeví cedule se šipkou příslušným směrem hlásající, že se jedná o "Alsaský balon". Jiná cedule vás včas upozorní, že máte sjet z dálnice, pakliže chcete vidět slavnou kapli v Ronchamp, nebo vám alespoň naznačí, že projíždíte Bresse, krajem husí...
    Krom toho speciální dálniční rádio hlásí, na kterých odpočívadlech jsou k dispozici dětská přebalovátka a že na 58. kilometru ve směru od Beaune na jih je připravena speciální mobilní vyšetřovací jednotka, která otestuje každému řidiči zrak a doporučí mu eventuální návštěvu očního lékaře. V tomto všem jsou Francouzi nádherně hraví a jeden by řekl trošičku dětinští. Ve snaze co nejvíce zaujmout a přiblížit se k člověku používají často personifikace. Nesmírně milý a legrační nám připadá "bison futé", což je kreslená postavička jakéhosi zpotvořeného běžícího indiána - netuším proč zrovna indiána (asi jako že stopař). Přeloženo to znamená "mazaný bizon". U nás tento systém nazýváme prostě a bez fantazie "zelená vlna", ale ve Francii vymysleli tohoto panáčka, jehož radami se všichni motoristé s vážnou tváří řídí. Takže v rádiu lze slyšet hlášení, že tam a tam je pětikilometrová zácpa na dálnici a že "mazaný bizon" radí objet to tudy a tudy.
   S Jirkou se vždycky můžeme umlátit smíchy (pokud zrovna nejsme uvnitř té zácpy). Existuje dokonce speciální "Mapa mazaného bizona" s vyznačenými alternativními trasami podél přetížených hlavních silničních tahů. Ano, při cestování po Francii a najmě pak po francouzském venkově je dobré umět francouzsky. Lidé se k vám chovají ohromně přátelsky a můžete poslouchat "mazaného bizona" (tímto děkuji panu učiteli Louisi Serisierovi, který mne sice v dětství mlátil pravítkem přes prsty, ale měl trpělivost nechat mne nahlédnout do záludností tohoto jazyka). Jsem ale přesvědčená, že i jen s dobrou vůlí a několika základními slovíčky i člověk francouzštiny neznalý dobře pochodí i v těch nejzapadlejších koutech.

Jedna z našich hlavních pohnutek k cestám do Francie - nezastírejme si to - je skvostné víno. Zde konkrétně pověstné Chablis.
 
    Naše cesty zaměřujeme v pořadí podle důležitosti:

1/ na vinné oblasti s hojnými
      degustacemi
2/ na architektonické skvosty
      a zvláštnosti
3/ na přírodní zajímavosti
4/ na krajové kulinářské libůstky.

    Pokud jde o víno, tak jsme se, myslím - vyjádřeno slovy pana Buška - už vpili... Alsasko, Jura, Burgundsko, Beaujolais a Auvergne máme jakž takž zmapované, ostatní oblasti jako jsou Champagne, Cotes du Rhone, Dordogne a Bordeaux, již ne tak detailně. Na internetových stránkách však bohužel není možno zprostředkovávat chuťové vjemy, a tak přejděme raději k oněm slibovaným konkrétním fotograficko-cestovním příhodám. Není účelem a ani v možnostech těchto "rodinných stránek" podávat jakékoliv ucelené informace, a tak reportáže z Francie se budou týkat jen drobností a roztomilostí, které nás zaujaly anebo překvapily.