úvod o nás Reportáže Cestografie Knihy Napište nám


Auvergne, Périgord a Quercy - drsné kraje sopek, ořechů, lanýžů a "tučných jater".

    Podaří-li se vám cestou do Francie vymotat se z nástrah burgundských vinic, prokličkujete-li oblastmi "maconnais" a "beaujolais", o nichž prostořecí sousedé tvrdí, že kdyby jim to vinařský zákon dovolil, tak by nejraději pěstovali víno i na silnicích, tak se vám dostane zasloužené odměny. (Musím přiznat, že my s Jirkou jsme se do Auvergne dostali až napotřetí... )

Perigordské kachny zasazené
do typické krajiny...
      Nebudu schopná v rámci krátké reportáže vylíčit celé kouzlo úžasné přírodní scenérie vulkanické oblasti nedaleko města Clermont-Ferrand a divokých skal protkaných meandry řeky Dordogne, na něž narazíte cestou dále na jihozápad. K tomu je v představách ještě třeba přidat osobité kamenné středověké stavby, možnost návštěvy proslulých prehistorických jeskyní a gastronomické lahůdky v podobě sýrů zvučných jmen, jako například cantal a st.nectaire, lanýžů a vyhlášených hříbků.
    To vše korunuje kulinářský zlatý hřeb: foie gras. Tuto francouzskou specialitu vysoce ceněnou nejen v zemi galského kohouta, ale i v labužnických kruzích celého světa, jsme si přeložili jako "tučná játra". Perigordské husy a kachny
chované na speciálních farmách jsou během svého krátkého nebohého života vykrmovány, či přesněji překrmovány pomocí dávkovacích trychtýřů a tlakových pump do té míry, že se jejich játra co do objemu ztrojnásobí oproti normální velikosti. Z těch jsou pak na různé způsoby vyráběny gastronomické speciality.

Takže zde nabízím několik fotografických vzpomínek
jen jako malý vzorek této úchvatné oblasti:


Panorama města St.Flour.Muž z Auvergne s typickým
nosem a typickým kloboukem
prodává typické uzenky.Sopečný kraj Auvergne skrývá četné velmi cenné kamenné
stavby - toto je románský kostel v městečku St-Saturnin.Dolmen v St-Nectaire není jedinou prehistorickou stavbou v tomto kraji...Vesnice Roque-Gageac se krčí pod strmou skálou na břehu řeky Dordogne.Sarlat-la-Canéda je nádherně zachovalé středověké město
v samém srdci tak zvaného "černého Perigordu".Jeden z přečetných malých
perigordských kostelíků.