úvod o nás Reportáže Cestografie Knihy Napište nám


Puy de Dome - magický vulkán nad městem Clermont-Ferrand.

Západně od Clermont-Ferrand se táhne třicetikilometrový řetěz vyhaslých sopek. Uprostřed pásu, nedaleko od zmíněné auvergnské metropole se tyčí Puy de Dome. Tento homolovitý vulkán dominuje celému okolí a na jeho vrchol vede spirálovitá asfaltka, po níž je možné vyjet nahoru jen v určitých hodinách. Lepší je odstavit své auto spolu s ostatními na obrovském parkovišti u úpatí a k cestě použít - v závislosti na množství volného času a na stupni lenosti - buď autobus nebo stezku pro pěší.


Dominantou plošiny nad Clermont-Ferrand je homole Puy de Dome.

    Puy de Dome je se svými 1465 metry nejvyšší v pohoří nazývaném Monts Domes. Tato hora měla již od starověku mezi svými vulkanickými sestrami výsadní postavení. Již staří Galové zde vystavěli kněžiště pro svého boha Luga, na ně pak navázali Římané s chrámem Merkurovým, jehož pozůstatky jsou dodnes na vrcholu sopky patrné. Následovala křesťanská poutní kaple sv. Barnabáše. Sakrální věhlas tohoto místa postupně upadal, o čemž svědčí například i skutečnost, že v roce 1631 činila celková roční suma věnovaná

Na vrcholu jsou hned u paty moderního telekomunikačního centra ruiny římského Merkurova chrámu
  poutníky na zvelebení kaple pouhých 7 franků.
     K této výjimečné hoře se váží i zajímavosti z moderní historie. Právě zde Blaise Pascal nechal v roce 1648 uskutečnit pokus, který prokázal existenci atmosférického tlaku. Italský fyzik Toricelli tehdy vyslovil domněnku, že síla, která způsobí vystoupení sloupce rtuti do určité výšky v trubici s vakuem, je vyvinuta tíhou sloupce vzduchu. Pascal z toho vyvodil, že zmíněný tlak by měl být jiný v nížině a na vrcholu vysoké hory. Jsa v Paříži, pověřil pokusem svého švagra z Clermont-Ferrand. Ten opravdu konstatoval, že barometr vystoupí ve městě výše, než na vrcholu Puy de Dome.
    Velmi legračně působí historka o změně jména tohoto vulkánu. Sopka se původně jmenovala Mont-d´Or (Zlatá hora), ale v roce 1790, kdy probíhala v celé Francii změna územního uspořádání, se zdejší poslanci rozhodli, že toto "příliš blahobytně znějící pojmenování", které by mohlo
poutat pozornost berních úředníků na celé město, bude změněno na méně kompromitující Puy de Dome.
    Další slavná událost zde proběhla v roce 1908, kdy v rámci soutěže vyhlášené firmou Michelin aviatik Renaux překonal vzdálenost z Paříže do Clermont-Ferrand za zhruba pět hodin a se svým dvouplošníkem přistál na samém vrcholku hory.
    Puy de Dome se svou charakteristickou siluetou korunovanou vysokým vysílačem má velké kouzlo i pro dnešního návštěvníka. Sopka je vyhledávaná běžnými turisty pro fascinující výhled do kraje a díky zde panujícím zvláštním atmosférickým podmínkám je rájem pro paraglidisty.
    My, ačkoliv se nepříliš rádi vracíme na stejná místa, jsme byli na vrcholu Puy de Dome již několikrát a pokaždé jsme se jen neradi odtrhli od úchvatné
 
podívané na panorama širokého kraje s dalšími vulkány či na kolem nás poletující houfy paraglidistů a jen velmi těžko jsme se vraceli zpět dolů.


    Oněch poletujících mužů a žen je zde vždy mnoho. Umějí mistrně využívat sloupců vzduchu proudících kolmo vzhůru podél strmých stěn Puy de Dome, a tak se vznášejí desítky minut a donekonečna krouží ve vzdušných vírech nad vrcholkem vulkánu.



Neodolala jsem a věnovala této okouzlující
hoře celou jednu reportáž...