úvod o nás Reportáže Cestografie Knihy Napište nám


Hliněné mrakodrapy, perníkové chaloupky a orlí hnízda.

Obdivuhodná a nádherná je jemenská architektura. Tak, jak je odlišná nadmořská výška, fyziognomie lidí a druh vegetace v jednotlivých částech Jemenu, liší se i vzhled staveb. Některé rysy jsou ale společné, a to hlavně zvyk vyhánět budovy o relativně malém půdorysu do velké výšky. V oblastech, kde by se, zdá se, nemuselo šetřit místem, je to na první pohled nepochopitelné, ale vysvětlení je nabíledni. Velmi početné a rozvětvené jemenské rodiny mají ve zvyku bydlet pospolu, a tak i dům, kam se musí vejít několik generací, musí být patřičně veliký.

Šibám a jeho hliněné mrakodrapy.
      Tyto často šesti- až osmipatrové stavby mívají vždy stejné, tradiční uspořádání. V přízemí jsou chlévy pro dobytek a drůbež, v prvním patře skladiště a sýpky, pak následují kuchyně a v dalších poschodích bydlí členové jednotlivých dílčích rodin. Nejvíce ceněné nejvyšší patro bývá zvenčí vyzdobené, uvnitř pokud možno komfortně vybavené a nachází se zde zpravidla "mafraj", společenská místnost, kde se přijímají hosté a hlavně žvýká kát.
   Ve východní části Jemenu je Hadramaut, největší vádí Arabského poloostrova. Toto úrodné území bylo odpradávna osídlené a velmi ceněné, a tak není divu, že se o něj často sváděly urputné boje. Proslulé je zdejší městečko Šibám, jehož několik set let staré mnohapatrové hliněné věžovité domy z vepřovic mu vysloužily přízvisko "pouštní Manhattan" a zařadily lokalitu do seznamu kulturního dědictví UNESCO.
    Staré domy v hlavním městě Saná a jeho okolí mají spodní patra kamenná, zatímco vrchní části jsou z pálených cihel. Fasáda kolem jejich kulatých a zaklenutých oken je bohatě zdobená bílými sádrovými ornamenty, takže celkový dojem velmi vtíravě vyvolává vzpomínku na hnědý pardubický perník zdobený cukrovou polevou. Okenní tabulky byly dříve z alabastru, dnes jsou vykládány barevnými sklíčky a v noci duhově září do tmy. Centrum Saná si do dnešních dnů zachovalo absolutní neposkvrněnost jakoukoliv moderní výstavbou, což se dá říct o málokterém hlavním městě.


Nedaleko Saná si na skále v údolí vádí Dhar nechal někdejší imám
vystavět své letní sídlo ve stylu typické sanáské architektury.

    Vysoko v jemenských horách jsou na těch nejnepřístupnějších místech v závratných výškách vystavěné opevněné vesnice s kamennými domy. Tato sídliště byla až do doby letecké vojenské techniky naprosto nedobytná. Zdi domů jsou poskládané z jednotlivých kamenů bez malty či jakéhokoliv jiného pojiva. Ani zde se nezapomínalo na estetický aspekt, a tak různobarevné kameny jsou na fasádách mnohdy uspořádané do obdivuhodných ornamentů.


Na hřebenech pohoří Haraz se vypíná Al Hadžra, jedna
z mnoha jemenských opevněných vesnic.



Obdivuhodné detaily jsou vyskládané z kamenů bez jakéhokoliv pojiva.

    S těmito vznosnými a majestátními stavbami ostře kontrastují prostá obydlí v Tihámě, horkém neúrodném pásu táhnoucím se při pobřeží Rudého moře. Zde jsme viděli venkovany s obličeji typickými pro černochy centrální Afriky, kteří žijí v kulatých hliněných chatrčích s rákosovými střechami, přesně takových, jaké známe z filmů z afrických safari. Vůbec jsme netušili, že zde na něco takového narazíme, a tak jsme byli jako u vytržení, když nás Mašudí do jedné takové vesnice zavedl. Všichni se seběhli, chichotali se a chovali se veskrze přátelsky.
     Mašudí se hned po prvních dnech cesty vžil do role režiséra, a tak poté, co nás provedl po chýších, představil nám místní VIP a zorganizoval hromadné foto celé vesnice na Jirkův digitální fotoaparát s následnou ukázkou snímku na displeji náčelníkovi a radě starších, požádal Jirku jménem stařešiny o finanční příspěvek pro vesnici a mne o léky na revma pro jeho druhou ženu. Jakmile totiž Mašudí zjistil, že jsem lékařka - "t´biba" - a že s sebou mám pytel léků na všechno možné, tak se s tím chlubil v šíř i v dál a zprostředkovával porady a dodávky léků pro každého, kdo se namanul.


"Rovníková Afrika" v Jemenu.