úvod o nás Reportáže Cestografie Knihy Napište nám


Vysoký Atlas - už jen název budí respekt.

Z cesty přes Vysoký Atlas jsme měli trochu respekt, vždyť se v průvodcích uvádí, že v zimních měsících je neprůjezdná a už byl pomalu listopad. Nakonec nám však nezbylo nic jiného, protože cesta z "jižních oáz", kam jsme se při svém putování postupně dostali, do Marakéše, který jsme nechtěli minout, prostě jinudy nevede. Čekala nás úchvatná cesta, kdy jsme se během zhruba 180km vyšplhali do sedla Tizi-n-Tiška ve výšce 2260m a opět klesli dolů, téměř na úroveň mořské hladiny.
   Nemohu však opomenout malou odbočku na začátku stoupání. Na samém úpatí masivu Atlasu je vesnice Ait Benhaddu, která - již sama o sobě velmi malebná, umístěná ve svahu a plná tradičních staveb z vepřovic - padla to oka filmařům. Ti si tuto lokalitu oblíbili do té míry, že nejenže zde dobudovali mnohé stavby, brány a opevnění, nejenže přeonačili většinu zdejšího obyvatelstva na zdatné komparzisty, kteří po zkušenostech z filmování, velmi zběhle pózují i při fotografování, ale nechali poblíž vybudovat i rozsáhlé filmové ateliéry v téměř hollywoodském stylu.
   Na jejich návštěvu jsme neměli čas a poté, co jsme ze silnice zdálky jen zahlédli obrovské nakašírované rádobyegyptské pylony, jsme raději pokračovali dál v cestě. Městečko samé jsme si ale rádi prohlédli a nutno říci, že bylo sice moc pěkné, ale porovnání s nefalšovanou polorozpadlou kasbou Tamnougalt, prohrálo na celé čáře.


"Filmová vesnice" Ait Benhaddu je opravdu velmi turistická,
velmi fotogenická i s těmi velmi velbloudy…


V Ait Benhaddu žijí skoro samí komparzisté, kteří mezi dvěma filmovými záběry prodávají suvenýry… tento mládenec se mne zeptal, zda chci fotit z profilu, nebo z "ánfasu" a podle toho se natočil.


Velmi zajímavá krajina je i dole, pod Atlasem - ať
už jsou to zelená údolí s palmovými háji……nebo neuvěřitelné kamenité krajiny, jako kupříkladu tyto kopce Džebel Anaur.

   Takže vzhůru do kopců, do klikatých a místy opravdu poněkud strach nahánějících zatáček silnice Vysokého Atlasu. Slovní popis by asi nebyl nikterak zajímavý, lepší bude, když předvedeme pár fotografií: