úvod o nás Reportáže Cestografie Knihy Napište nám

A rovnou težký kalibr: "kulturní trojúhelník"

   Pondělí 7. březen

Ráno odjezd směr Anuradhapura.
Celé první tisíciletí po Kristu to bylo královské hlavní město ostrova. Pozůstatky prastarých klášterů, chrámů a paláců jsou rozesety na velmi rozsáhlém a nepříliš přehledném území. Tentokrát jsem pana Kumaru velmi ocenila! Na pěšky to moc není, auto bylo dobré, kolo by se také hodilo a pro mnohé je řešením tuktuk. Velká část staveb má stále svou aktuální náboženskou úlohu, takže se tu pohybuje krom skupinek bledých, potících se a hekajících turistů i mnoho místních poutníků. Nesnažím se popisovat přesně jednotlivé stavby – je to celkem fuk, kdo a v jaké době je postavil a užíval – mnohé dágoby jsou stále obnovovány, natírány, udržovány.

   Ještě, že mám ty fusekle!!! I přesto mám ale trochu zedraná chodidla a písek je na některých místech rozpálený k nevydržení.Natrefila jsem tu mimo jiné na chlapa s kobrami v košíku, co měl na řetízku opičku v pyžamu.

   S panem Kumarou jsme dostali svaté šnůrky na zápěstí. Za vše se platí. Já platím všude a všechno jak otloukánek … vstupy pochopitelně (jsou tedy pěkně vyšroubované – jednodenní do archeologického areálu za 30 USD!), parkovné pomalu u každé stúpy, za “úschovu” bot … ostatní místňáci neplatí nic, jen já blbka. Donation za vyfocení kobry, za flek na čele, chudákům žebrákům … OK.OK. Pan Kumara už má očíhnuté, jaké složení bankovek mám v peněžence a iniciativně mi radí komu kolik dát.

Klikněte pro zvětšení.       Klikněte pro zvětšení.       Klikněte pro zvětšení.

Klikněte pro zvětšení.       Klikněte pro zvětšení.       Klikněte pro zvětšení.

Klikněte pro zvětšení.       Klikněte pro zvětšení.       Klikněte pro zvětšení.

Klikněte pro zvětšení.       Klikněte pro zvětšení.

Klikněte pro zvětšení.       Klikněte pro zvětšení.

   Ten den jsme stihli ještě Mihintale, místo, kde byl na Srí Lanku poprvé zaveden buddhismus („zaveden buddhismus?“- jak to v příručce mysleli? jak se zavádí na skále náboženství?…no nic). Svatyně, spíše několik posvátných staveb na skalách rozeklaného kopce. Jde se po mnoha schodech alejemi nádherně kvetoucích “tempel trees” – česky plumérie. Dole byl klášter a na prostranství velké kamenné žlaby, kam věřící sypali a lili mnichům jídlo (eh – dobrou chuť...).

   Nahoře plošina s různými schodišti a strmými stezkami - k soše Buddhy (lord Buddha, jak důsledně říká pan Kumara), ke stúpě... já lezu na větrnou skálu - je to trochu o hubu, visím na železném zábradlí… nahoře opice dřepí na oltáříku a s ledovým klidem sortýruje kytky, co sem nosí věřící – bere je z jedné hromádky, vykousne střed a odloží na druhou hromádku – naprosto systematicky – úžasné! :)

   Nejhorší je dostat se dolů. Jenom v ponožkách po ostré skále to děsně klouže. Nevím, jestli mám mít větší starost o foťák, nebo o své kosti – na to konto si další ráno musím masírovat lýtka ketazonem a vzít si rozprskávací… Přijíždíme za tmy - v hotelu vyžahnu dvě vínka, už nejím…


Klikněte pro zvětšení.       Klikněte pro zvětšení.       Klikněte pro zvětšení.

      Úterý 8. březen

   Ráno v 6:30 na „birdwatching“
:))... už jsem zase ve fázi, kdy jsem ochotna obětovat spánek, pohodlí a pochopitelně peníze, jen abych toho hodně „uhlídala“! Vyrážíme se dvěma Frantíky a vede nás „security“, který to má jako vedlejšák. Jdeme kolem hotelového bazénu a za prádelnou improvizovanou brankou, či spíše dírou v plotě, se ocitáme v „džungli“.

   Sympatický pán ihned získá vážný výraz plný očekávání, straží uši a ukazuje nám v roští různé ptáčky. Moc toho nevidíme, tím méně můžeme fotit. Tak lačně jsem se rozhlížela, až jsem do něj, zastavivšího se, naplno narazila - hezky jsme se zasmáli a já si následně vyfotila alespoň páva na stromě, kterak zamával křídly a odletěl kamsi. Ještě nikdy jsem neviděla letět páva!!


   Pak snídaně a odjezd do Polonnaruwy, další perly srílanského „kulturního trojúhelníku“. Cestou u silnice velká skupina vodních buvolů a o kus dál „povinná zastávka“ u chlapíka, co krmí jakéhosi varana masem na klacíku... (Pochopitelně obligátní “donation”!)


   Polonnaruwa je nádherný velmi rozsáhlý archeologický areál s mnoha úžasnými pozůstatky starého královského města. Na rozdíl od včerejší Annuradhapury, která z velké části stále funguje jako poutní místo a její dagoby jsou udržovány a opečovávány, je to víc „normální archeologický areál“ v evropském chápání. Uvědomuji si tu pozůstatky původního velmi komplikovaného systému kanálů a vodních nádrží, díky kterému prosperovalo zemědělství staré Srí Lanky.

Mraky turistů – stále se někdo plete do záběru.
Písek hrozně pálí do nohou.


Klikněte pro zvětšení.       Klikněte pro zvětšení.       Klikněte pro zvětšení.

Klikněte pro zvětšení.       Klikněte pro zvětšení.       Klikněte pro zvětšení.

Klikněte pro zvětšení.       Klikněte pro zvětšení.       Klikněte pro zvětšení.

   Pozdní oběd pár kilometrů za městem v jakémsi plechovém nevzhledném a velmi neromantickém hangáru, ale vozí sem kvanta turistů - je to čisťounké a naprosto výborné!!! - bufet rice and curry – zpětně vzato nejchutnější, co jsem na Srí Lance jedla.

   Malá odbočka: specifikum stravování cestovatele s řidičem. V turistických restauracích mají jednotnou cenu: 850 rupií (nějakých 150,- Kč) pro turisty – vždy. Vždy mají bufet rice and curry - víceméně podobý výběr několika druhů rýže, nudle, brambory a dále kuře, ryba, různé zeleniny. Celkem asi 12 možností plus minus - člověk si od každého nabere a může si přidávat… Takže já 850. Je mi pochopitelně trapné jíst samotná, když cestujeme spolu, takže pan Kumara přirozeně jí se mnou. Většinou dělají spešl price pro řidiče - jednotně 500. To pochopitelně zatáhnu také - pan Kumara to bere tak trochu samozřejmě - resp. za oběd neděkuje - asi to tu není zvykem… No, je to denně ekvivalent 100 Kč - ta čo už … :)

   Ne vždy jsme ale byli v turistických podnicích. U místňáků slevu řidičům nedávají, ale jídlo je samo o sobě podstatně levnější. Někde naopak dali řidičovi jídlo zadarmo s vidinou, že jim příště zase přivede hosty. A v nóbl restauraci na jezeře u Colomba bylo velmi draho a sleva žádná, tak jsme si dali jednu porci dohromady. A nejlepší bylo, když mi poslední večer těsně před odletem už nezbyly peníze a pan Kumara za mne nakonec ty smaženky v bufetu zatáhl ze svého. To byla kompenzace za všechny ty trachtace! :)

   Brzy ráno jsem se vždy nasnídala v hotelu, kolem jedenácté se už dostavil naléhavý hlad, tak jsem si dala myslityčku z Čech, pak zmíněný pozdní oběd, který mne dostatečně zasytil, takže večer už jen pár pečených pecínek „roti“ ze stánku a nějaký ten „zdravotní“ alkohol :)

Klikněte pro zvětšení.       Klikněte pro zvětšení.

   A potom následovalo sloní safari – hehe, velká švanda! :) … Mělo být v parku Minneriya, ale mám za to, že mne pan Kumara zavedl trochu jinam, kamsi mezi Habaru a Dambullu k nějakému kámošovi s džípem. Ve výsledku to ale bylo celkem jedno – určitě to nebyl podfuk, rojilo se tam plno upravených terénních aut s dalšími turisty a nakonec i slonů bylo docela dost.


   Řídil mladý kluk odhadla bych ho na čtrnáct – předváděl se, jezdil rychle a auto vůbec nešetřil. To se mi posléze hodilo, když jsem se dovolila, jestli si můžu vylézt nahoru na střechu kabiny kvůli lepšímu focení – souhlasil, a pak se ani moc nezlobil, když jsem plech krapet prošlápla.

   Prvního slona málem přejel a nevšiml si ho (přeháním :)) My s panem Kumarou stáli vzadu na korbě. Já se křečovitě držela jednou rukou železné tyče a druhou rukou jsem svírala foťák – nohama jsem musela neustále pérovat a vyrovnávat neuvěřitelné výmoly. Chvilka nepozornosti a člověk by přišel o zuby, o objektiv, o sebevědomí...

   Bylo to vtipný - asi čtyřicet džípů rejdilo po nízkém pralese (nebo co to je) … když někdo zahlédl slony, tak se tam všichni vrhli - auta se různě bořila, kola se protáčela, motory řvaly, turisti se natřásali … Pokaždé jsme přijeli všude pozdě - až u slůněte se mladej vytáhl - prokličkoval mezi ostatními auty a nacpal se až k němu … trochu to bylo blbý, protože jsme ostatním zabránili ve výhledu, ale oni si zase užili jinde :)

No - pak ještě na vyhlídku na kopci a za soumraku zpátky.

Klikněte pro zvětšení.       Klikněte pro zvětšení.       Klikněte pro zvětšení.

Klikněte pro zvětšení.       Klikněte pro zvětšení.

         Středa 9. březen

   Ráno odjezd
na nedaleký palác/pevnost Sigyria v 7:00 (Mám vždy párminutové zpoždění, spolehlivý pan Kumara trpělivě čeká a usmívá se). Sigyria je dvousetmetrová solitérní skála, jejíž letecká fotografie dominuje všem propagačním materiálům o Srí Lance, a návštěva této lokality je prostě povinností.

(Fotka je stažená z internetu – doufám, že za to nebudu popotahovaná...)

   Časný odjezd byl dobrý nápad - sice turistů hodně, ale když jsem někdy kolem desáté opouštěla areál, tak se teprve začaly valit davy. Prohlídku jsem absolvovala sama. Pan Kumara mne vyslal s tím, že počká na parkovišti. Cestou pochytávám od okolních průvodců všelicos a čtu si tabule, takže průvodce je fakt zbytečný. Pohybuji se svým tempem a je mi to příjemné.

   Proslulé fresky s tančícími kráskami se nesmějí fotit.Jsou vysoko na skále pod převisem, vedou k nim železné točité schůdky a hlídá je chlapík.Já si fotku ale tuze přeji, tak zase jednou volím metodu „jedno cvaknutí, kravál, omluva a odchod“… No, tak si venku připravím foťák, vstoupím, zacílím a vyfotím.

   Ojoj! Takový dusno jsem snad nikdy nezažila – snad jen s hysterickou kustodkou ve Ferraře, ale ta jen příšerně křičela a jinak nebyla nebezpečná. Zato zdejší hlídač nekompromisně naléhal, ať snímek vymažu a mával telefonem, že když to neudělám, tak zavolá policii. Dělala jsem hloupou a ukazovala fotky, co jsem nafotila předtím … nene, dobře ví, že jsem fotila … vložil se do toho nachomýtnuvší se náhodný turista a nadával mi taky - nic mu do toho nebylo, ale spílal mi velmi vydatně.

   Počkala jsem, až chlap vypadne a zůstanu s hlídačem sama - prosila ho, že o tu fotku velmi stojím a nabízela úplatek – ke cti mu budiž, že se zkorumpovat nenechal a stále si vedl svou. Celá brunátná jsem tedy fotku našla a zmáčkla odpadkový koš. Hlídač byl spokojený a naštěstí už nevěnoval pozornost tomu, že jsem akci nepotvrdila, ale chvějícím se prstem stiskla storno. Bylo to ale o chlup!

Na Srí Lance se smí fotit všechno a všude – dokonce i náboženské ceremonie uvnitř chrámů – ale akorát ne staré fresky. Je to prý relativně nové nařízení ministerstva kultury … proč?

   Výstup na vrcholek skály byl poněkud krkolomný a turisty přeplněné železné schody připevněné ke svislé stěně nebudily přílišnou důvěru. Však jsem také potkala pár nebožáků třesoucích se, bledých, orosených potem, kterak vrávorají a křečovitě se drží za ruku průvodce. Myslím, že kdo trpí závratí, by se nahoru vůbec neměl škrábat.

Klikněte pro zvětšení.       Klikněte pro zvětšení.       Klikněte pro zvětšení.

Klikněte pro zvětšení.       Klikněte pro zvětšení.

Klikněte pro zvětšení.       Klikněte pro zvětšení.